Prezes Zarządu Prezes Zarządu
114
BLOG

Być gospodarzem własnego osiedla

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Samorząd Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

"Być gospodarzem" to termin zawierający w sobie kilka różnych określeń. Być gospodarzem - to często jest to szersze pojęcie bycia właścicielem. Szersze - bo właściciel może dbać o swoją własność, może o nią nie dbać. W bardzo dawnych czasach właściciel posiadłości zatrudniał osoby zajmujące się zarządzaniem nieruchomością i jeżeli na posiadłość ziemską składało się kilka wsi - to każdy niezależny pod względem gospodarczym obiekt posiadał swojego zarządcę.

image

Jedna z wielu fontann miejskich, http://media.villagreta.pl/m/2015/09/wroclaw-breslau.jpg

Zadaniem zarządcy było prowadzenie spraw zarządzanym majątkiem w taki sposób, aby powiększać rentowność tej substancji. Z uzyskanego dochodu właściciel przekazywał jego część zarządzającemu tytułem wynagrodzenia za jego pracę.

Dzisiaj "bycie gospodarzem" może już tak dosłowne nie jest. Dzisiaj "gospodarzem" jest osoba zarządzająca nieruchomością w sposób szczególny dla specyfiki takiej nieruchomości. Właściciel domu będzie zabiegał o jego estetykę i uzyskiwanie środków na jego utrzymanie.

Właściciel parku będzie dbał o utrzymanie zdrowotności rosnących tam roślin i będzie udostępniał zarządzaną nieruchomość dla społeczeństwa.W tym miejscu aż prosi się o zwrócenie uwagi na majątek wspólny - którym są parki miejskie. Tu każdy ma prawo wejść, ale nie każdy rozumie, że ktoś pracuje nad estetyką i utrzymaniem projektowanego założenia. Naturalne siedlisko zmienia się w czasie. Małe rośliny przerastają do formy dojrzałych drzew, roślinność zmienia się w zależności od ilości światła docierającego do poszycia lasu i w końcu najpotężniejsze drzewa padają pod własnym ciężarem i uwalniają miejsce dla kolejnych pokoleń nowego nasadzenia...

W przypadku parku miejskiego jest inaczej. Tu architekt opracowuje projekt nasadzeń, ogrodnicy utrzymują roślinność w ryzach, aby ta nie rozrastała się zmieniając koncepcję. Natomiast osoby przybywające na spacer do tego samego lasu widzą jego zmienność w czasie, ale w parku otoczenie jest zawsze dokładnie takie samo mimo upływu czasu...

image

Rotunda Panoramy Racławickiej, wzniesionej jeszcze w latach 60. XX w., wtedy był to plac budowy, dzisiaj jest to obiekt o charakterze parkowym..., http://media.niniwa.org/inne/panorama.jpg

Jakie koncepcje wybierać, kiedy tworzyć założenia parkowe i jak utrzymać proporcje między realizacją potrzeb mieszkańców oraz zachowaniem estetyki krajobrazu obszaru zurbanizowanego - to jest to pole działania kolejnego gospodarza - czyli osoby zajmującej się pracą na rzecz zarządzania lokalną społecznością. Można to robić na szczeblu państwa - tu wskażemy na rolę posła czy senatora.

W przypadku województwa , powiatu czy też gminy - będą to radni samorządów odpowiednio - sejmiku wojewódzkiego, radnych powiatu czy też radnych gminy. W przypadku miast wyłączonych z obszaru gminy będziemy mieć do czynienia z radnymi rady miejskiej.

Duże miasta to obszar wielu niezależnych osiedli, z których część będzie miała charakter centrum administracyjnego miasta, część będzie strefą produkcyjno-usługową, a część to będzie "sypialnia" - czyli osiedla zabudowy mieszkaniowej niskiej (budownictwo jednorodzinne) i zabudowy wysokiej (budownictwo wielorodzinne) - gdzie będą obowiązywać rózne priorytety. W części administracyjnej i przemysłowo usługowej będzie przeważać konieczność utrzymania dużej szybkości przemieszczania się z miejsca na miejsce. W zabudowie mieszkaniowej szczególny nacisk należy położyć na "wyciszeni" od ogólnego harmideru głównej ulicy miasta.

W tym przypadku znaczący wpływ na charakter osiedla mogą mieć radni osiedla - bo i takie rady można zawiązywać.

W kwietniu mają odbyć się wybory do rad osiedlowych. Przynajmniej tak ma być we Wrocławiu. Dlatego rusza tam kampania wyborcza, w której osoby chcące uczestniczyć w zarządzaniu substancją osiedlową ubiegają się o mandat radnego rady osiedli.

image

Stare i nowe osiedla wzajemnie przenikają się i zatapiają w zieleni tworząc bardzo indywidualne enklawy poszczególnych osiedli, https://murapol-62f8.kxcdn.com/images/upload/nowe_wizualizacje_bez_paska/WRO_NW_1.jpg

Aby zostać radnym, wystarczy chcieć, mieć w dniu wyborów (23 kwietnia 2017) ukończone 18 lat, zgłosić swój udział w miejskim komitecie wyborczym.

Druk zgłoszenia, który kandydat na radnego musi wypełnić, można pobrać z witryny właściwego urzędu miejskiego. Jest tam deklaracja udziału w wyborach, oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w wyborach i podjęcia się obowiązków członka rady osiedli, trzeba też zebrać odpowiednią liczbę podpisów poparcia kandydatury - w liczbie minimum 15 innych mieszkańców osiedla,w którym dany kandydat zamierza uczestniczyć w wyborach.

Uczestnictwo w wyborach do rady osiedli można zgłosić osobiście przez kandydata, nie ma przeszkód, by kandydat został zgłoszony przez komitet wyborczy - indywidualnie dla danego kandydata lub w grupie większej liczby kandydatów.


Dla osób zainteresowanych tematem polecam blog

http://tpmw.salon24.pl/761417,wroclaw-moje-miasto

gdzie można uzyskać bardzo dokładne informacje na temat uczestnictwa w wyborach do rady osiedli we Wrocławiu.


2017 03 09, 10:00, [6640]

nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka