Prezes Zarządu Prezes Zarządu
292
BLOG

Gimnazjaliści na rozdrożu !

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Dobiega już końca okres ferii wiosennych, za dwa tygodnie młodzież ostatnich województw zakończy ten czas wracając do codziennych zajęć. Jednak dla grupy gimnazjalistów jest to bardzo trudny okres wyboru dalszej nauki. Szkół średnich do wyboru jest sporo, ale decydują takie kryteria wyboru, jak lokalizacja szkoły ponadpodstawowej. Dla mieszkańców dużych ośrodków miejskich nie stanowi to specjalnego problemu, są jednak miejscowości położone dostatecznie daleko od głównych szlaków komunikacyjnych, by połączenie stanowiło utrudnienie.

Dla tej grupy młodzieży pewnym kryterium wyboru szkoły jest możliwość zakwaterowania w miejscu nauki. Tu pewnym ułatwieniem jest możliwość korzystania z internatu.

Wielu uczniów gimnazjów ma już ugruntowane zainteresowania. Ci uczniowie chcieliby kontynuować swoje hobby - czy to sportowe, czy też muzyczne, teatralne. Szkoła średnia to także nowe wyzwania, nowe możliwości. Poza tym najważniejszym elementem dalszego kształcenia jest zdobycie zawodu.

W tym przypadku oferta jest zróżnicowana, bo zespoły szkół oferują nie tylko liceum ogólnokształcące, ale też zawodowe szkoły średnie - przygotowujące już do wybranego zawodu. Tu również oferta jest duża - bo można uzyskać kwalifikacje dla księgowych, ekonomistów, ale także w branżach takich jak górnictwo, geodezja, zawody rolnicze, mechaniki pojazdowej...

image

Dla uczniów kończących naukę w gimnazjum rozpoczyna się okres wyboru nowej szkoły, foto ilustracyjne, http://www.kwgimnazjum.pl/wp-content/images/Nasze_gimnazjum.jpg

Nauka w szkole średniej trwa cztery lata i kończy się uzyskaniem kwalifikacji technika. Uczniowie mogą także przystąpić do egzaminu maturalnego, który otwiera możliwość dalszej nauki na studiach wyższych. Jednak w mojej ocenie mamy zbyt małą ofertę dalszego kształcenia dla młodzieży, która nie wykazuje chęci dalszego kształcenia się. Tu jest w moim przekonaniu zbyt mało szkół kształcących w zawodach kończących się dyplomem robotnika wykwalifikowanego w takich zawodach, jak mechanik samochodowy, murarz, tynkarz, hydraulik... Nie chodzi o to, że takich szkół nie ma. One są. le w moim przekonaniu tych szkół jest na tyle mało, że bardzo często odległość dojazdu z miejsca zamieszkania do takiej szkoły jest nazbyt duża. Dlatego młodzież czasami musi wybierać szkołę "na wyrost", gdzie trudno będzie uczniowi opanować materiał - który go - przynajmniej na teraz - przerasta.

Myślę, że warto zastanowić się nad przygotowaniem oferty kształcenia w zawodach na poziomie kończącym się na kwalifikacjach nie technika, ale robotnika wykwalifikowanego. Nauka w tych szkołach powinna trwać nie dłużej, niż dwa, trzy lata. Jednak program powinien obejmować zagadnienia niezbędne do wykonania pracy na powierzonym stanowisku z wykorzystaniem obecnie stosowanych urządzeń.

Opracowanie programu dla takich szkół nie powinno stanowić problemu i dla uczniów nie myślących teraz o "wyższych stopniach kariery" powinny być przygotowaniem do kontynuowania nauki. Uważam, że w obecnych warunkach społeczno-ekonomicznych każdy musi być przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej samodzielnie.

image

Decyzja o wyborze dalszego kształcenia nie jest łatwa, foto ilustracyjne, http://www.zsczarnadabrowka.pl/wp-content/uploads/2015/02/zaw.jpg

Zapraszam osoby zainteresowane do zgłaszania szkół, które mogłyby stanowić ofertę dla uczniów kończących gimnazja. Myślę, że taka informacja mogłaby być ciekawym przewodnikiem także dla rodziców, którzy są zainteresowani wykształceniem swoich dzieci.






2017 02 09, 10:07, [2323]


nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo