Prezes Zarządu Prezes Zarządu
138
BLOG

Własna firma i pierwsze oferty...

Prezes Zarządu Prezes Zarządu Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Walka z brakiem zatrudnienia to trudna akcja zdobycia pieniędzy za swoją pracę. Jeżeli ktoś pracy nie ma, jeżeli próbuje uczestniczyć w konkursach na zatrudnienie bezskutecznie, w którymś momencie powinien zdecydować się założyć własne przedsiębiorstwo i zaoferować SWOJE już usługi...

Jak ma to zrobić osoba bez doświadczenia zawodowego, która ukończyła szkołę średnią, uzyskała tytuł technika i... już niemal rok biega od pracodawcy do pracodawcy i ciągle nie ma tego - co nazywa się "stażem pracy" i "doświadczeniem zawodowym"...

Zacznijmy od szkoły, zacznijmy od krótkiego podsumowania umiejętności absolwenta szkoły średniej. Jak zatem napisać ofertę na prowadzenie usług dla dużego przedsiębiorcy, kiedy nie pracowało się jeszcze "u kogoś" ani jednego dnia ?

Myślę, że młody człowiek ma za sobą wykształcenie na poziomie obsługi komputera i umie czytać pismo ręczne... Zakłada więc firmę w zakresie obsługi biurowej w trybie "samozatrudnienia" .... Co powinna zawierać taka oferta, aby była przekonywująca?

Postaram się tutaj sklecić taką koncepcyjną ofertę do ewentualnego wykorzystania, aby próbować przeanalizować to, co daje nam państwo. Zacznijmy od wykształcenia zdobytego w szkole średniej na lekcjach związanych z tematem "prowadzenie firmy".

Jak wiadomo, każde przedsiębiorstwo prowadzi dziennik korespondencji, który zawiera w sobie wszystkie pisma, które trafiły do firmy oraz pisma, które z firmy zostały wysłane. Każde pismo wpływające do firmy jest czytane i akredytowane do właściwego działu, po czym trafia na biurko pracownika odpowiedzialnego za załatwienie sprawy i udzielenie odpowiedzi w imieniu firmy...

Jednym z elementów kontroli pracy w przedsiębiorstwie jest sprawdzenie takiego dziennika korespondencji a wnioski mogą być różne. Jedną ze słabości tego systemu jest przekazanie oryginału pisma do działu, w którym zostanie ono zapomniane, a później dochodzenie - co stało się z jakimś ważnym pismem - powoduje burzę w szklance wody i może powodować wyrzucenie z pracy.

Moja sugestia dla osoby poszukującej miejsca dla siebie dotyczy przedłożenia oferty obsługi korespondencji dla większej firmy. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie usług biurowych różnych na rzecz firmy zlecającej prowadzenie jej działu korespondencji.

Jak mogłaby wyglądać oferta, którą należy rozesłać do potencjalnych zleceniodawców ?


Napiszmy ją na przykład w ten sposób:



Firma Skrzacik

oferuje prowadzenie Państwu części prac obsługi sekretariatu w zakresie kontroli obsługi korespondencji przychodzącej z zewnątrz. Oferta obejmuje następujące zadania:

1. Pracownik firmy Skrzacik każdego dnia o godzinie 13 własnym sprzętem dokona przeniesienia korespondencji z zewnątrz do Państwa firmy z wersji papierowej na wersję elektroniczną.

2. Oryginał korespondencji zostanie zarchiwizowany w dokumentacji pism przychodzących państwa sekretariatu a kopia elektroniczna zostanie przesłana na pocztę elektroniczną pracownika wskazanego dekretacją na oryginalnym dokumencie przychodzącym do Firmy.

3. W trzecim dniu po przekazaniu na pocztę imienną danego pracownika państwa firmy pracownik firmy Skrzacik sporządzi raport na temat losu korespondencji przekazanej do dalszego załatwienia przez Państwa pracownika. Raport na temat koncepcji sposobu załatwienia korespondencji przychodzącej zostanie przedstawiony kierownikowi właściwego działu w celu nadzoru nad prowadzeniem sprawy.

4. W dziesiątym dniu od przekazania pracownikowi merytorycznemu Państwa firmy pracownik firmy Skrzacik złoży wizytę pracownikowi wskazanemu dekretacją celem otrzymania informacji o sposobie załatwienia sprawy podniesionej w korespondencji zewnętrznej. Raport w tej sprawie zostanie przekazany kierownikowi właściwego działu z informacją, czy sprawa została definitywnie załatwiona, czy też wymaga indywidualnego przedłużenia terminu wykonania zadania.

5. Na każdy dzień 20 bieżącego miesiąca firma Skrzacik przedstawi raport dyrektorowi państwa firmy ze wskazaniem spraw już załatwionych do tego dnia oraz spraw będących w toku.

6. Każdego piątego dnia następnego miesiąca firma Skrzacik przedstawi rachunek za swoje usługi z terminem płatności trzech dni.

7. Kalkulacja wynagrodzenia za pracę firmy Skrzacik stanowi załącznik do niniejszej oferty.

8. Indywidualnie uzgodnione odstępstwa od przedstawionego harmonogramu ofertowego muszą być potwierdzone w trybie aneksu do umowy o świadczenie usługi obsługi korespondencji przychodzącej i będą obowiązywać od następnego okresu rozliczeniowego po obustronnym podpisaniu tego aneksu.



Kalkulacja wynagrodzenia pracy firmy Skrzacik

1. Przyjmuje się podstawową stawkę roboczogodziny w wys. 13 zł plus wymagane narzuty na płace. (R)

2. Przyjmuje się narzut kosztów ogólnych w wys. 70% naliczany do nakładów robocizny i pracy sprzętu wynajmowanego przez firmę (R+S)

3. Przyjmuje się narzut 10 % tytułem zysku (R+M+S+Kp)

4. Przyjmuje się podatek VAT zgodnie z obowiązującymi zasadami (R+M+S+Kp+Z)

5. Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia jest załącznik "fotografia dnia pracy" z wyszczególnieniem czasu niezbędnego na wykonanie usługi w zakresie nadzoru nad załatwieniem "korespondencji z zewnątrz".



Myślę, że proponowany tutaj wzór oferty może zainspirować osoby nie posiadające zatrudnienia do założenia własnej firmy. Oczywiście, jest to tylko przykładowy zakres zadań i w przypadku usługi transportu czy też prowadzenia innych spraw zakres zadań do wykonania może być inny.

Szczególnej analizy wymaga tutaj ustalenie stawek wynagrodzenia i w przypadku prac prostych mogą to być stawki przyjęte wprost w umowie zawartej między Państwa firmą a kontrahentem. W przypadku ustaleń wymagających zupełnie innych kwalifikacji stawki powinny być adekwatne do przedmiotu umowy.

Tutaj mamy przykład wykonania usługi indywidualnej. W przypadku prowadzenia działalności produkcyjnej mogą być uwzględnione zupełnie inne proporcje robocizny w stosunku do wartości surowca niezbędnego do wykonania produktu, ubezpieczenie produktu w drodze do odbiorcy czy też koszty składowania w oczekiwaniu na nabywcę (na przykład zakup surowca w postaci drewna z wyrębu w postaci kłody, sezonowanie drewna, przygotowanie tarcicy czy też sezonowanie surowca przed jego wydaniem do produkcji...)




nauczyciel zawodu i praktyk

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka